X
تبلیغات
تخفیف یار
پنج‌شنبه 18 فروردین‌ماه سال 1390

پیغمبر دزدان


نام اثر: پیغمبر دزدان

گرد آورنده: دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی

ناشر: علم


درباره اثر:

کتاب در مورد شخصی به نام شیخ محمد حسن زید آبادی ملقب به پیغمبر دزدان پرداخته است. نبی السارقین از اهالی زید آباد شهرستان سیرجان در استان کرمان بود و معاصر دوران قاجار بوده و مردی صاحب ذوق - عارف و دارای خطی خوش به شمار می رفت. پیغمبر دزدان در آن اوضاع وانفسای اجتماعی و سیاسی آن دوران ، دزدی و غارت خود را وقف کمک به محرومترین اقشار اجتماع خود نموده ؛ با طنز شیوای خود و با قدرت اجتماعی و سیاسی که در « مدینه النبیِ » خود یعنی زید آباد کسب نموده بود ، ضمن زیر سوال بردن سیاستهای عمال حاکم رژیم در ایالتهای کرمان و فارس عملا انتقاد خود را متوجه افرادی می کرد که در این شرایط کنج خلوتی گزیده بودند و به زعم خود به عباداتی مشغول بوده و خود را از مردم جدا کرده بودند.

دکتر باستانی پاریزی با تحقیق در مورد وی و جمع آوری نامه و ها آثار مرتبط به آن کتاب فوق را گردآوری کرده است.

دکتر باستانی پاریزی در مورد شیخ محمد حسن معروف به پیغمبر دزدان ، در مقدمه کتاب پیامبر دزدان می نویسد:

من نمی گویم که آن عالیجناب هست پیغمبر ، ولی دارد کتاب !

 مطالب بیشتر در مورد کتاب و شخص پیغمبر دزدان را می توانید در اینجا بیابید.
درباره نویسنده:

اول بار در کتاب های ادبیات دوران دبیرستان با اسم ایشان آشنا شدم و همین آشنائی باعث شد تا کتاب از پاریز تا پاریس و بعد از آن نزدیک به 21 عنوان دیگر از کتاب های استاد به کتابخانه کوچکم راه پیدا کند و به جرات می توان گفت یکی از دلچسب ترین تفریحات دوران دانشجوئیم خواندن آثار ایشان بوده- به همین دلیل همیشه دنبال فرصتی برای معرفی نویسنده مورد علاقه ام دکتر باستانی پاریزی بوده ام اما هر بار که دنبال فرصتی بودم این سعادت نصیبم نشد که نشد تا به امروز که به ناگاه در حرکتی جهادی! توانستم این کار را هر چند به طور ناقص انجام دهم. از دوستان عزیزم به خصوص جناب محسن خان به خاطر تاخیر چندین ماهه ام عذر خواهی می کنم .

محمد ابراهیم باستانی پاریزی در سوم دی‌ماه ۱۳۰۴ در پاریز متولد شد. وی تا پایان تحصیلات ششم ابتدایی در پاریز تحصیل کرد و در عین حال از محضر پدر خود مرحوم حاج آخوند پاریزی هم بهره می‌برد.

پس از پایان تحصیلات ابتدایی و دو سال ترک تحصیل اجباری، در سال ۱۳۲۰ تحصیلات خود را در دانشسرای مقدماتی کرمان ادامه داد و پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۲۵ برای ادامهٔ تحصیل به دانشگاه تهران در رشتهٔ تاریخ تحصیلات خود را پی گرفت.

پاریزی به گواه خاطراتش از نخستین ساکنان کوی دانشگاه تهران (واقع در امیر آباد شمالی) است. شعری نیز در این باره دارد که یک بیت آن این است:

فاش می‌گویم و از گفته خود دلشادم
ساکن ساده‌دل کوی امیر آبادم

در ۱۳۳۰ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و برای انجام تعهد دبیری به کرمان بازگشت. در همین ایام با همسرش، حبیبه حایری ازدواج کرد و تا سال ۱۳۳۷ خورشیدی که در آزمون دکتری تاریخ پذیرفته شد، در کرمان ماند.

باستانی پاریزی دورهٔ دکترای تاریخ را هم در دانشگاه تهران گذراند و با ارئهٔ پایان‌نامه‌ای در بارهٔ ابن اثیر دانشنامهٔ دکترای خود را دریافت کرد.

وی کار خود را در دانشگاه تهران از سال ۱۳۳۸ با مدیریت مجله داخلی دانشکده ادبیات شروع کرد و تا سال ۱۳۸۷ استاد تمام‌وقت آن دانشگاه بوده و رابطهٔ تنگاتنگی با این دانشگاه داشته‌است.

استاد باستانی پاریزی در مرداد ماه سال ۱۳۸۷ حکم بازنشستگی خود را، به صورتی غیرمترقبه و همزمان با بازنشستگی ۲۱ استاد دیگر دانشگاه تهران دریافت نمود.

وی یک پسر به نام حمید و یک دختر به نام حمیده دارد و در حال حاضر تابستان‌ها را نزد دخترش در تورنتو و زمستان‌ها را نزد پسرش در تهران سپری می‌کند.

بر گرفته از اینجا