X
تبلیغات
زولا
شنبه 19 اسفند‌ماه سال 1391 @ 13:28

در ستایش مرگ

                                          

      

در ستایش مرگ

ژوزه ساراماگو

ترجمه شهریار وقفی پور

نشر مروارید

چاپ سوم

 

شنیدن نام ژوزه ساراماگو هنجارشکنی را در جهان داستان به یاد می آورد. مردی که جهان زندگی و مرگ را به چالش می کشد. هر بار که به اثری از وی برخورد می کنیم حتما اتفاق غیرمنتظره ای در جهان متن ما را شگفت زده خواهد کرد.

«در ستایش مرگ» رمانی دیگر از ساراماگوی پیش بینی ناشدنی است. البته عنوان اصلی آن «مرگ تعلیقی» نام دارد اما شهریار وقفی پور در ترجمه عنوان زیبایی برگزیده است.

دو فصل اول، آرام بی دغدغه و حتا با نوشتاری روزنامه نگارانه پیش می رود که برای کسانی که «کوری» را خوانده اند غیرقابل تحمل می شود اما وقتی پیش می رویم داستان وارد شگفتی های هیجان انگیزش می شود. ابتدا مرگ خود را از مردم دریغ می کند و احتمال زندگی جاودانه به عنوان موهبتی عام  خوشایند است اما همین امر دولت را به چالش می کشد، مافیاع  تازه ای پدید می آید. کلیسا، سازمان های تدفین، پزشکان، سازمان های بیمه، خانه های سالمندان و هرچه که با مرگ مردم در ارتباط است و از این راه درآمد دارند دچار وضعیت نابسامانی می شوند.

مفاهیم اخلاقی با غیبت مرگ تغییر ماهیت می دهند و …… اما همه ی ماجرا این نیست ماجرای واقعی وقتی است که مرگ (death) [به عمد با حروف کوچک] پا به عرصه ی داستان می گذارد و تبدیل به شخصیت اصلی می شود. وقتی بانو مرگ اشتباهی می کند! این اشتباه در انجام وظیفه ی خدشه ناپذیر مرگ باورکردنی نیست. بانو مرگ باید این اشتباه را جبران کند. حالا هر خواننده ای پس از خواندن این داستان شگفت انگیز می تواند برداشت خودش را از رابطه ی مرگ و قربانی اش داشته باشد.

                                           

نظرات (6)
مهشید ||
شنبه 19 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 22:53
خوندمش . خیلی خوبه . کارهای ساراماگو کلا یه تیپ خاصیه .
این خیلی فلسفی قضیه مرگ رو زیر و رو کرده . اما نمی دونم چرا داستان دوتیکه است . یه جایی قضیه تموم میشه و یک قسمت دیگه شروع میشه . شاید هم از یک نگاه بزرگ به ریزنگاه می پردازد !!!!!!!
نمی دونم منظورمو متوجه شدید یا نه !!!!
به هر حال از اون کتاباییه که باید خوندش !
ممنون از فرانک جون واسه معرفی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بله متوجه شدم (البته به زعم خودم). در بخش اول به مقوله ی غیبت مرگ، امکان زندگی جاودانی و مصائب آن برای مردم به ویژه دولت می پردازد و به دنبال راه حلی برای نجات از این وضعیت بی سابقه است اما در چرخشی پس از رسیدن نامه ی بانو مرگ به رییس تلویزیون و سپس برگشتن نامه ی بنفش حاوی پیام مرگ به بانو مرگ داستان به رابطه ی بانو مرگ با نوازنده ویولن سلی می پردازد که نامه ی بنفش هرگز به دستش نمی رسد از این جا تمامی دغدغه های بخش اول به کلی تحت پوشش قرار می گیرد و داستان از این جا به بعد می شود داستان بانو مرگ و نوازنده. نمی دانم آیا منظور شما هم همین است یا نه؟ اگر شما به نکته ای برخوردید که این جدایی دو بخش را نشان می دهد خوشحال می شوم موشکافی شما را بدانم.
علی اکبر علامتی ||
یکشنبه 20 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 10:43
ساراماگو!
کوری ش را با جان و دل چهار پنج سال پیش خواندم و حالا ازش دفتر یادداشت را در صف خوانش دارم؛آنهم بعد کلیدر! انتخاب متن بعد از کلیدر سخت می نماید...
کتاب جالبی باید باشه و با توجه به استقبالی که از کوری در ایران شد؛حتمن کتابهای دیگر این نوبل دارِ مرحوم، طرفداران خاص خودش را خواهد داشت!
برای خودم متاسفم که کوری را یک مردِ سالخورد، وقتی مستاصل از خرید کتاب بودم در کتابفروشی آرش، بهم معرفی کرد و جلوه آن "دود از کنده بلند می شود" معروف!!!
بیابمش می خرمش و می خوانمش!
ممنون.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اصلا خواننده ی رمان در ایران ساراماگو را با کوری می شناسد ندیدم سایر رمان هایش به این حد استقبال شده باشد. اما به قول شما حتمن طرفداران خودش را دارد. خواندن آثار کوری برایم جذابیت خاصی دارد اگر این کتاب هایی که می خوانم امانت نباشد حتما دوباره می خوانمشان اما حیف اامانت می گیرم و برمی گردانم و کتابخانه ام از فروغ رویشان بی نصیب است و من هم بی نصیب از دوباره خوانی شان.
مهشید ||
سه‌شنبه 22 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 18:49
دقیقا منظورم همین بود فرانک جون .
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نیره ||
سه‌شنبه 22 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 20:42
درود و سپاس
واقعا منتظر روزی هستم که بتوانم اثارش را بخوانم... امیدوارم هر چه زودتر آن روز برسد...
مانا باشی بانو!
امتیاز: 0 0
پاسخ:
حتمن می رسد... از آن جا که بانوی اهل دانش و فضل هستی از خواندن آثار ساراماگو مشعوف می شوی.
دو هفته اخیر ||
جمعه 25 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 00:17
"ماهی قهوه ای" از محمد علی رکنی با یادداشت هایی از مختاری و علی خانی بر این داستان

دور سوم با نقد هایی بر 2 داستان های برگزیده دیگر در ویترین "دو هفته اخیر" در معرض خوانش علاقه مندان ادبیات داستانی قرار گرفت.
امتیاز: 0 0
علی رضا همتی ||
جمعه 22 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 08:17
سلام
مطلب شما را با ذکر منبع در وبلاگم نقل کرده ام در صورتی که مخالفتی دارید اطلاع دهید تا حذف نمایم.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
هیچ مشکلی نیست. سپاسگزار هم هستیم.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد